Ślepota miesięczna lub ślepota okresowa to popularne nazwy nawracającego zapalenia naczyniówki koni. Występowanie nawracających problemów z oczami u koni znane jest od bardzo dawna. Ta dziwna, powracająca choroba koni była i jest zmartwieniem ich właścicieli szczególnie, że często prowadzi do ślepoty. Dzisiaj wiadomo, że jest to choroba o podłożu immunologicznym. Można powiedzieć, że jest chorobą nieuleczalną i bardzo często nie udaje się jej skutecznie kontrolować.
Objawami najczęściej zgłaszanymi lekarzowi weterynarii są silny ból oka, manifestujący się zaciskaniem powiek i wzmożone łzawieniem. Bardzo często występuje także silne zaczerwienienie spojówek oraz obrzęk powiek. Nagłe pojawienie się opisanych objawów i ich duże nasilenie powoduję, że właściciel konia często myśli, że są one spowodowane urazem. Tak dzieje się, jeżeli opisane objawy pojawiają się u konia po raz pierwszy. Właściciel, który już przeżył jeden albo kilka ataków zapalenia naczyniówki zwykle wzywa lekarza po wystąpieniu objawów znacznie mniej nasilonych. Dla lekarza powtórne wystąpienie objawów jest bardzo cenną informacją pozwalającą przyjąć wstępnie rozpoznanie nawracającego zapalenia naczyniówki.
To co najważniejsze dla zachowania widzenia dzieje się w gałce ocznej i jest trudne do oceny ze względu na bronienie się konia przed badaniem Badający zauważa jako pierwszą zmniejszoną przezierność przedniego odcinka oka. Jest to zwykle związane z obrzękiem rogówki i zmętnieniem płynu ocznego. Wyraźnie mętny płyn oczny może być zabarwiony na żółto, zielono lub pomarańczowo.
Typowym objawem dla zapalenia naczyniówki jest silne zwężenie źrenicy, które zwykle uniemożliwia badanie głębiej położonych struktur oka. Jeżeli choroba nie trwa zbyt długo, to soczewka jest zwykle niezmieniona. Jednak już po kilku dniach można zauważyć na przedniej i tylnej torebce soczewki nalot włóknikowy. W bardzo zaawansowanych przypadkach może dojść do zaćmy. Ciało szkliste często ulega zmętnieniu, które uniemożliwia ocenę dna oka W trakcie kolejnych ataków choroby gałka oczna jest coraz bardziej uszkadzana w wyniku czego czasem pojawia się jaskra. Częściej jednak dochodzi do atrofii gałki ocznej. Kluczowym momentem dla ratowania widzenia jest szybka i intensywna terapia farmakologiczna. W przewlekłych przypadkach często jedynym skutecznym rozwiązaniem jest leczenie chirurgiczne.